Gayrimenkul Danışmanından Neler Beklemeliyiz

Gayrimenkul danışmanı, bir gayrimenkul şirketi veya bağımsız olarak çalışarak, müşterilere gayrimenkul alımı, satımı veya kiralaması konusunda profesyonel rehberlik sağlayan bir kişidir. Gayrimenkul danışmanları genellikle emlak pazarındaki bilgi ve deneyimlerini kullanarak müşterilerine yardımcı olurlar.

Gayrimenkul danışmanlarının yapabileceği işler arasında aşağıdakiler bulunabilir:

Müşteri İhtiyaçlarını Anlama: Müşterilerin gayrimenkul ihtiyaçlarını anlamak için görüşmeler yaparlar. Bu, alım veya satım hedefleri, bütçe, tercih edilen konum veya diğer özellikler gibi faktörleri içerir. Kiralama süreçlerinde ise gayrimenkul danışmanı, mal sahibi ve kiracının beklentilerini doğru analiz ederek, oluşabilecek sorunları önceden sezebilmelidir. Kuşkusuz bu durum tecrübeyle oluşabilecek, zaman alan bir beceridir.

Piyasa Araştırması: Danışmanlar, müşterilerinin taleplerini karşılayabilecek uygun gayrimenkul fırsatlarını araştırır. Bu, satılık veya kiralık gayrimenkulleri incelemek, fiyatları karşılaştırmak ve pazardaki trendleri takip etmek gibi işleri içerir. Günümüzde e-ticaret platformlarında (Sahibinden, Emlakjet vs.) fiyat karşılaştırması yapılabileceği gibi, sektör içinde bilgi kaynakları üzerinden hareket etmek de geçerli bir yoldur. 

Gayrimenkul Değerleme: Danışmanlar, gayrimenkullerin değerini belirlemek için piyasa analizleri ve karşılaştırmalı değerleme yöntemlerini kullanırlar. Bu, satış veya kiralama fiyatlarını belirlemek veya müşterilere bir mülkün değeri hakkında bilgi sağlamak için yapılır. Gayrimenkulün satışı ve kiralanması noktasında önemli bir yere sahip olan değerleme işi yapılacak işlemin de yol haritasını belirler. Doğru fiyatlanmayan bir mülkün satış ve kiralama süreci olumsuz sonuçlanacağı gibi, ilerleyen zaman içinde de mülk üzerinde yanlış yargıların oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle bir gayrimenkul danışmanının doğru değerlemeyi yapabiliyor olması gerekmektedir. 

Pazarlama ve Reklam: Danışmanlar, satılık veya kiralık gayrimenkulleri tanıtmak ve müşterilere ulaşmak için pazarlama ve reklam stratejileri geliştirirler. Bu, gayrimenkulleri listelemek, ilanlar oluşturmak, fotoğraf ve videoları düzenlemek ve diğer pazarlama kanallarını kullanmak gibi işleri içerir. Günümüzde saha ve internet mecralarını kullanıyor olmanın yanında kendi yatırımcı kitlesini oluşturarak, onlara ulaşacak kanalları da inşa etmesi ve pazarlama faaliyetlerini bu kanallar üzerinden yürütmesi olumlu sonuçlar meydana getirir.

Müşteri İlişkileri Yönetimi: Danışmanlar, müşteri ilişkilerini yönetmek ve müşterilerle etkileşimde bulunmak için çaba gösterirler. Müşterilere gayrimenkul pazarı hakkında bilgi sağlar, potansiyel alıcılar veya satıcılarla görüşmeler ayarlar ve müşterilerin sorularını yanıtlar. Bir mülkün alım satımı veya kiralanmasıyla ilgili süreçlerde ise taraflar arasındaki ilişkileri serin kanlılıkla yöneterek, kişisel bilgilerin gizliliğini noktasına da özen göstermelidir.

Müzakere ve Sözleşme: Danışmanlar, müşterileri adına pazarlık yapar ve gayrimenkul işlemlerinin müzakerelerini yönetir. Satış veya kiralama anlaşmalarını hazırlar, taraflar arasında iletişim kurar ve sözleşmelerin düzgün bir şekilde tamamlanmasını sağlar.

Gayrimenkul danışmanlarının görevleri genellikle gayrimenkulün satış veya kiralama sürecinin her aşamasını kapsar. Profesyonel bir danışman, müşterilere hukuki, finansal ve pazar trendleri gibi konularda bilgi sağlamak için güncel bilgilere ve uzmanlığa sahip olmalıdır.

Neft Gayrimenkul olarak bir gayrimenkul danışmanından beklenen tüm süreçleri müşterilerimiz adına yerine getirerek, yaptığımız çalışmalarda, hizmet verdiğimiz tarafların güven içerisinde işlemlerinin gerçekleşmesini sağlıyoruz. Sizleri, yılların verdiği tecrübeyi müşterilerimizin lehine kullanmayı iş yapma biçimi olarak benimsemiş olan şirketimize bekleriz.

Görüşme için
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Neft Gayrimenkul
Aradığınız gayrimenkul konusunda size yardımcı olmak isterim.